Wednesday, January 13, 2021

Rola pośrednika kredytowego w wyszukiwaniu oferty kredytu konsolidacyjnego

O tym, że w naszym kraju funkcjonuje mnóstwo banków, chyba nie trzeba nikomu mówić. Każdy z tych banków ma swoją ofertę, której częścią są różne modele kredytu konsolidacyjnego. Własnoręczny wybór optymalnej oferty jest zatem bardzo trudny, jeśli wręcz niemożliwy. Oczywiście konkretna ofertę łatwo wybrać. Pytanie, czy będzie ona dla nas opłacalna.

Ostatnie miesiące dowiodły, że sytuacja w polskiej bankowości wcale nie jest tak stabilna, jak mogłoby się to wydawać. Koronawirus – o którym zresztą tak dużo się mówi – wywołał trzęsienie na rynkach, które prowadzi do ciągłych zmian w polityce banków. Trudno sobie wyobrazić sytuację, by samemu, na własną rękę, szukać w tym gąszczu danych optymalnej oferty dla siebie. I właśnie dlatego, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego doradcy.

Ale zaraz, zaraz…

Doradca doradcy nie jest równy! Zanim „zatrudnimy” wybraną osobę, warto sprawdzić, czy nie jest ona powiązana z określonym bankiem. Skorzystanie z pomocy doradcy, który pracuje dla konkretnego banku, to tak naprawdę strzał w stopę i pieniądze wyrzucone w błoto. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zapukanie do profesjonalnej agencji doradczej, która ma dostęp do szeregu różnych ofert bankowych. Jest to istotny atut, gdyż dzięki niemu, możemy wybierać pomiędzy ofertami, o których wcześniej… nie mieliśmy pojęcia. Tak jest chociażby w przypadku ofert promocyjnych, do których dostęp można uzyskać tylko po spełnieniu określonych warunków (obciążenie karty kredytowej, miesięczne wpływy itd.).

W czym pomoże doradca kredytowy w kwestii kredytu konsolidacyjnego?

Rola doradcy kredytowego nie ogranicza się wyłącznie do zwyczajnego doradztwa. Profesjonalny specjalista pomoże również w:

  • wyszukaniu optymalnej oferty, która nie tylko będzie najtańsza, ale też będzie najkorzystniejsza jeśli chodzi o profil posiadanych zobowiązań i aktualną zdolność kredytową,
  • przygotowaniu pełnej dokumentacji, którą – w międzyczasie – trzeba będzie aktualizować o kolejne pozycje; dotyczy to również aktualizowanych wartości niespłaconych zobowiązań wobec banków i parabanków,
  • ułatwieniu podjęcia decyzji co do zaciągnięcia dodatkowych środków finansowych; większość bankowych ofert pozwala skorzystać z dodatkowych pieniędzy, dzięki którym można np. zwiększyć swoją rezerwę finansową na trudne czasy,
  • negocjowaniu z bankiem, dzięki czemu będzie możliwe ustalenie korzystnych dla obu stron warunków (i terminu) spłaty zaciągniętego kredytu konsolidacyjnego,
  • dogłębnej analizie wybranej umowy i – w razie potrzeby – w wychwyceniu kruczków prawnych, które z punktu widzenia kredytobiorcy konsolidacyjnego są szczególnie niebezpieczne.

Kogo wybrać?

Szukając kogoś do pośrednictwa przy zaciąganiu kredytu konsolidacyjnego, warto postawić na osobę, która posiada odpowiednie kwalifikacje, ma duże doświadczenie w podobnych sprawach, działa w obrębie wielu różnych banków i… jest dostępna przy telefonie. Może się bowiem okazać, że sytuacja będzie na tyle dynamiczna, że wymagać ona będzie nie tylko kontaktu przez telefon, ale też kontaktu indywidualnego.

Kilka słów podsumowania

Trudno wyobrazić sobie zaciągnięcie wygodnego i korzystnego kredytu konsolidacyjnego, bez rzeczowego wsparcia ze strony specjalisty. Owszem, współpraca z nim kosztuje, ale wydatek ten jest na tyle mały, że z łatwością skompensują go (z naddatkiem) oszczędności uzyskane na wybranej ofercie kredytu konsolidacyjnego. Może zatem warto poszukać osoby, która nasze finanse weźmie w swoje ręce?